Akende korraliku soojustamise tähtsus image

Akende korraliku soojustamise tähtsus

Sisukord

Arrow icon related to the table of content

Nagu enamik meist juba teab, on maja aknad kõige nõrgemad kohad, mis mõjutavad kodu soojuskadu. Energy Saving Trusti andmetel toimub umbes 17% kodu soojuslekkest akende kaudu. See võib avalduda mitmel viisil:

 1. Kiirgades läbi aknaklaasi

 2. Lekkides pragude kaudu välja 

 3. Imbudes läbi aknaraami

 4. Imbudes läbi klaasikihtide vaheliste liistude.

Seetõttu võib nõuetekohane akende isoleerimine olla oluline pidur kodust välja lekkiva energia koguse vähendamisel. Õnneks on mitmeid võimalusi selle olukorra parandamiseks.

Kui hästi on aken tihendatud

Kui aknad vananevad, võivad nende servade ümber tekkida tühimikud, mis on tingitud kodu vananemisest või raami materjalide pidevast paisumisest ja kokkutõmbumisest niiskuse ja temperatuurimuutuste tõttu.

Et parandada oma akende ja raamide isolatsiooni, proovi ühte või mitut järgmistest abinõudest:

 • Paigalda uus tihend – need tooted on paindlikud ja neid saab hõlpsasti ise aknaraami ümber panna, et tihendada võimalikke avasid. Loe kindlasti Klari artiklit "Puitakende tihendamine", kui soovid rohkem selle kohta teada saada. Üks puudus on see, et kui suurem osa sinu õhulekkest tuleb aknaavast endast, pead akna ajutiselt kinni vuukima.

 • Kasuta vahtpolüuretaanist isolatsiooni – see on teine toode, mida saab tõhusalt kasutada aknaraami ümber tekkinud suuremate tühimike täitmiseks ja millel on samuti soojusthoidvad omadused.

 • Lisa ilmastikuriba – odav vahtplastist liimitoode, mida saab paigaldada nii aknaraamide kui ka aknaava ümber, mis ei takista akna toimimist. Kuigi see tagab tõhusa tihenduse, tuleb seda aja jooksul uuesti peale kanda ning see võib eemaldada värvi ja jätta eemaldamisel kleepuva jälje.

 • Proovi isolatsiooniteipi – veel üks isekleepuv vahtmaterjal, mida kasutatakse akende täielikuks sulgemiseks, nii et tegelikult on see parimal juhul ajutine lahendus.

 • DIY tihendid –need on kangastorud, mis on täidetud raske, eelistatavalt niiskust absorbeeriva koostisosaga, riis töötab hästi näiteks. Aseta need aknalauale, et tõhusalt blokeerida suuremaid õhuavasid, kuid arvesta, et see ei aita igas situatsioonis.

Aknaklaasimise tase

Energy Saving Trust kinnitab, et ühekordse klaaspaketiga kodust kaob soojus kaks korda kiiremini kui kahekordse klaaspaketiga kodust. Seega on akende klaasimise tase kriitilise tähtsusega, et saavutada parim võimalik akende isolatsioon.

Mõned viisid, kuidas seda funktsiooni mõjutada, on järgmised:

 • Akende isolatsioonikomplekt – see komplekt sisaldab plastkile, mis lõigatakse sobivaks ja kleebitakse akna siseküljele soojuse abil, tavaliselt fööni abil. See loob tõhusa tihenduse ja lisakihi, mis on mõeldud soojust hoidma sees ja külma õhku väljas, kuid see on märgatav oma häguse välimuse tõttu.

 • Termokardinad – teine võimalus lisada akendele isolatsioonikiht on paigaldada spetsiaalset tüüpi kardinad, mis peegeldavad külma tagasi välja. Need rasked katted võivad samuti aidata vältida õhu liikumist, kuid peavad olema suletud, et olla tõhusad, blokeerides seega ka valgust.

 • Lisa klaasimine – see tähendab, et olemasoleva akna siseküljele lisatakse eraldiseisev, fikseeritud isolatsiooniklaasist paneel. Need valmistatakse tavaliselt mõõdu järgi ja on praktiliselt märkamatud, mistõttu on need suurepäraseks valikuks muinsuskaitsega hoonetele. Lisaks sellele, on need tavaliselt varustatud ventilatsiooniavadega, mis võimaldavad sul kontrollida siseruumide niiskust ja vähendada kondenseerumise ohtu.

 • Kahe- või kolmekordse klaaspaketiga aknad – Üksikasjalikku teavet selle kohta, mis on kahekordse klaasiga aknad, saad lugeda siit.

Mida uutes akendes otsida

Õige klaasimise valimisel, arvesta ka muude teguritega, mis võivad isolatsiooni mõjutada.

Täispuidust või alumiiniumiga kaetud aknaraamid, nagu need, mida pakub Klar, on väga soojustõhusad. Pööra tähelepanu ka vaheliistude laiusele, sest laiem õhuvahe klaaspindade vahel võib veidi suurendada soojuskonvektsiooni ja võimalikku soojuse ülekandumist väljapoole.

FAQ

Milline isolatsioon on parim akende jaoks?

Parim isolatsioon sinu akende jaoks on kolmekordne klaaspakett. Need mitme õhukambriga eraldatud mitmekihilised klaasid on osutunud kõige tõhusamaks meetodiks soojuslekke vastu võitlemisel. Lisateavet kolmekordse klaasi eeliste kohta leiad siit (add link).

Kuidas soojustada aknaid, et hoida külma eemal?

Külma eemale hoidmiseks, on mitmeid asju, mida saad proovida. Oluline on keskenduda sellele, kuidas aken on tihendatud, samuti selle klaasimise tasemele. Kaaluda võib tihendamist, vahtpolüuretaanisolatsiooni, ilmastikuribasid, akende isolatsioonilinti, tuuletõkkeid, akende isolatsioonikomplekte, soojuskardinaid, sekundaarseid klaase ja muidugi, uusi aknaid.

Kas akende isolatsioonikomplektid on väärt?

Akende isolatsioonikomplekt on odav DIY-vahend, mis pakub akendele lisavoodri, kuid ei ole püsiv ega kõige tõhusam lahendus. See lisab väärtust ainult siis, kui kasutad seda kõikidel kodu akendel, ja see võib olla aeganõudev projekt. Kaalu, kas sinu raha tuleks pigem kulutada uutele soojustõhusatele akendele.