5% allahindluskood ootab sind | Liitu meie uudiskirjaga

Puidust akende tihendamise juhised image

Puidust akende tihendamise juhised

Sisukord

Arrow icon related to the table of content

Nagu iga majaomanik tõenäoliselt teab, on aknad tähtsad nii valguse sisse laskmiseks kui ka õhuvahetuseks siseruumide ja välisruumide vahel. Kuigi puidust aknaraamid pakuvad piisavat isolatsiooni, võivad nende servades olevad vahed piirata tõhusust.

Selliste pragude kaudu lekkib soe õhk välja, muutes küttearvete kulud suuremaks. Veelgi muret tekitavam on vee sissetungi võimalus - selle tulemuseks on puitaknaraamide kahjustumine ning kiire vananemine. Igasugune niiskus, mis puutub pikemaajaliselt kokku puitpindadega, põhjustab lõpuks puidu mädanemist ja aitab kaasa akende lagunemisele.

Meetodid tühimike kõrvaldamiseks

Ilmselt pole rohkem tarvis veenda, et mõista, et puitakende regulaarne kontrollimine nende ümber tekkinud tühimike või pragude suhtes on pikemas perspektiivis sinu aega ja raha väärt. 

Soovitus

Üks parimaid tavasid puitakende kontrollimise puhul on teha seda suuremate hooajaliste muutuste ajal, näiteks enne raske talve saabumist ja siis, kui tavapärane kevadine soojus on kätte jõudnud.

Akende ümber olevate tühimike sulgemine aitab kaitsta küttekulude suurenemise ja veekahjustuste eest. Mõned meetodid, mida kasutatakse lekkimise peatamiseks, on järgmised:

 • Tormiaknad - Selle täiendava aknakihi saab paigaldada hooajaliselt, kattes kogu aknapinna ja kaitstes seega kõiki tühimike.

 • Ilmastikuribad - seda liimitoodet kasutatakse sageli uste ümber, kuid seda saab kasutada ka avanevate akendel, et sulgeda praod, mille kaudu võib siseneda õhk või vesi.

 • Tihendusköis - Spetsiaalne toode, mida saab talveperioodil kasutada avanevate akende aknaraamide vahelistes vahedes ja seejärel kevadel akende avamiseks hõlpsasti eemaldada.

 • Tihendusmaterjalid - seda tüüpi toote kasutamine puitaknaraamide ümber on lihtne ja tõhus viis tühimike sulgemiseks.

Kvaliteetne tihendus

Puitakende tihendamiseks õige tihendusvahendi valimine on sellise projekti pikaajalise edu võti. Puit on hingav ja poorne materjal, seega on oluline kasutada tihendusmaterjali, mis suudab seda tüüpi pinnal hästi püsida. 

Kaks peamist tihendustüüpi, mida kasutatakse välitöödel, näiteks puitakende tihendamisel, on silikoon ja polüuretaan. Silikoonist tihendus on äärmiselt vastupidav lahendus, mis kestab sageli 10-20 aastat ja on väga paindlik. See kuivab mõne minutiga, on täielikult veekindel ja peab vastu temperatuurikõikumistele. Kuigi tavaliselt on need saadaval mitmes erinevas värvitoonis, on silikoonist tihenduste üks puudus see, et neid ei saa üle värvida.

Selle funktsiooni jaoks võiksid pöörduda polüuretaanist tihendi poole, mida saab nii viimistleda kui ka üle värvida. See materjal sobib ilmastikukindlaks tihendiks, mis talub temperatuurimuutusi, kuid kipub olema lühema elueaga.

5 lihtsat sammu puitakende tihendamiseks

Puitakende tihendamine hästi valitud tihendiga on lihtne projekt, mida enamik majaomanikke saab ise teha. Käime läbi viis lihtsat sammu:

 1. Jälgi tühimiku - eemalda vana tihendusmaterjal kittimisnoa või silikoonieemaldusvahendiga, et tagada puhas aluspind pealekandmiseks.

 2. Täida see - enne tihendi pealekandmist veendu, et vahe on täidetud isolatsioonimaterjaliga, näiteks vahtpolstriga, mis on lükatud kaks korda sügavamale kui vahe ise.

 3. Kasuta teipi - kasuta maalri teipi piki aknaraami, et saada puhas serv.

 4. Tõmba joon - kanna tihend ühtlase survega aknaraami terves pikkuses.

 5. Tasanda see välja - kasutades niisutatud sõrme, jääkuubikut või sobivat tööriista, silu tihendus, et see täidaks kogu vahe enne kinnistumist. Kui see on kuivanud, tõmba teip maha ja imetle oma valmis tööd.

Soovitus

Tihenduse edukaks paigaldamiseks, veendu, et puitakende pind on võimalikult sile, et toode paremini kinnituks. See võib tähendada olemasoleva lahtise värvi eemaldamist, lihvimist ja aknaraamide parandamist.

Levinud tõrked

Kuigi puitakende tihendamine on suhteliselt lihtne projekt, mis võib kodusele elamusele olulist lisaväärtust anda, võivad mõned levinud vead tulemust kahjustada. Väldi järgnevate tüüpiliste eksimuste tegemist:

 • Vale tihendaja kasutamine - vale tihendaja valimine võib sinu töö kvaliteeti mõjutada, seega järgi kindlasti meie ülaltoodud soovitusi.

 • Ettevalmistamata tööpind - kui jätad vana tihendusmaterjali enne uue pealekandmist puhastamata, siis riskid ebakorrektse haardumisega ja tihendustöö enneaegse ebaõnnestumisega.

 • Vale aplikaator - tihenduspüstolid on selles protsessis vajalikud vahendid, sest need aitavad tagada ühtlase tulemuse; hoia tihenduspüstolit kindlasti 45-kraadise nurga all tühimiku suhtes.

 • Liiga palju toodet - sul võib tekkida kiusatus lisada lihtsalt nii palju tihendust, kui on vaja, et täita tühimikud, kuid kui need on suuremad kui 1,3 cm laiused või sügavused, on kõige parem esmalt täita praod vahtpolstriga ning siis jätkata tihendamisega.

 • Tasandamise vahelejätmine - oluline on täita viimane samm, milleks on tihendi tasandamine, et tagada, et see täidab tühimikud ja annab korraliku, professionaalse väljanägemise.

Mida ma veel teha saan?

Puitakende tihendamine sel viisil aitab tagada võimalikult soojakindla kodu. Puitakende värvimine on teine oluline samm nende pikaajaliseks kaitsmiseks ja eluea maksimeerimiseks.

Kui kaalud oma kodus vanemate puitakende väljavahetamist, loe siit, kuidas aknad ise paigaldada (link lisada), et hoida kulusid madalal.

FAQ

 • Milline on parim tihendaja puitakende jaoks?

Parim tihendusmaterjal puitakendele on silikoonist- või polüuretaanist, mis pakub vastupidavust ja paindlikkust ning kaitseb igasuguse ilma eest. Nii tagad, et sinu puitaknaraamid puutuvad õhu ja veega minimaalselt kokku.

 • Kuidas hoida puitaknaid mädanemise eest?

Selleks, et puitaknad ei mädaneks, pead tagama, et vesi ei puutuks nendega kokku. Selleks on vaja tihendada raamide ümber tekkinud vahed ilmastikukindla tihendusvahendiga.

 • Kas peaksid lisama puitakendele tihendi?

Jah, soovitatav tungivalt oma puitaknad korralikult tihendada. Nii väldid vee lekkeid ja puitraamide kahjustamist. Puit on hingav ja poorne materjal, seega tuleb kasutada õiget tihendusmaterjali, mis sellisele pinnale kinnitub.