5% allahindluskood ootab sind | Liitu meie uudiskirjaga

Kõik, mida pead teadma puitakende värvimise kohta image

Kõik, mida pead teadma puitakende värvimise kohta

Sisukord

Arrow icon related to the table of content

Kui oled valinud puitaknad, siis ühel hetkel tuleb aeg, mil need tuleb üle värvida. Kuigi need onilusad ning ka tõhusalt külma vastu isoleerivad, vajavad puitaknad siiski täiendavat hooldust, tänu sellele kestavad need pikka aega.

Erinevalt teistest materjalidest, näiteks alumiiniumist, kannatavad puitaknad ilmastikutingimuste tõttu rohkem ja vajavad rohkem kaitset. Üldised juhised puitakende värvimise kohta soovitavad värskendamist umbes iga 6-8 aasta järel. Kui elad karmimas kliimas kus ilmastikutingimused ekstreemsed, tuleks seda sagedust suurendada. Optimaalse hoolduse tagamiseks on hea mõte kontrollida kord aastas, kas värvil on laaste ja pragusid - kui see on kord kahjustatud, võib see kiiremini laguneda. 

Ka ilmastik mõjutab puitakende värvimise aega, sest optimaalne temperatuur selleks on üle 10 kraadi. Püüdke vältida tööd tugeva päikesevalguse käes, sest see võib põhjustada värvi liiga kiiret kuivamist. Sellise projekti tasub võtta ette aprillist kuni oktoobrini, seni kuni ilm on leebem.

Tarvikute nimekiri

Nagu mis tahes parandamise projekti puhul, soovitame esmalt hankida sobivad tööriistad. Siin on ülevaade sellest, mida võib vaja minna.

 • Käsn või mikrokiudlapp

 • Viimistlusnuga

 • Keskmise kvaliteediga liivapaber või lihvimisplokk ja/või traathari

 • Puidutäidis ja/või kõvendi

 • Paindlik silikoon

 • Kruvikeeraja ja/või puur

 • Maalriteip

 • Terava otsaga pintsel

 • Vajaduse korral kruntvärv

 • Värv

 • Klaasikaabits

Ettevalmistus tagab hea tulemuse

Nii vaevarikas kui see ka ei ole, põhjalik ettevalmistus värvimistööks annab kõige parema tulemuse. Tegelikult on ettevalmistusfaasis vaja rohkem samme kui tegeliku värvimise puhul. Ärme raiska enam aega, et alustada:

 1. Pese aknad vee ja käsnaga - või kui need on eriti määrdunud, siis kasuta aknapesurit. Pühi kindlasti kogu mustus raamide nurkadest ära ja lase akendel täielikult kuivada. 

 2. Kraabi noaga ära kõik lahtised värvitükid, mis on hakanud mullitama või pragunema.

 3. Kasuta lihvimisvahendit või traatharja, et raami pinda karestada, et värv paremini kinnituks.

 4. Pühi kõik osakesed ja tolm niiske lapi või käsnaga.

 5. Täida kõik augud puidutäiteainega, paranda mädanenud kohad puidukarastiga ning täida kõik raami ja seinte vahelised tühimikud silikooniga.

 6. Kasuta kruvikeerajat või puuri, et eemaldada akna väliskinnitused, näiteks käepidemed.

 7. Kanna maalriteip piki klaasi, võimalikult lähedale puitraamile.

Värvidest rääkides

Kui sinu puitraamidel on avatud puitpindu, tuleks kasutada sobivat kruntvärvi, mis aitab üldist välimust parandada.

Ideaaljuhul peaks valitud värv olema sama tüüpi, mida on varem akendele kasutatud. Kõige sagedamini on see õlipõhine email, mis annab vastupidava ja kõva viimistluse ning vähendab tõenäosust, et aknaraamid kleepuksid üksteise külge.

Oled nüüd lõpusirgele jõudmas:

 1. Kanna krunti ühtlases suunas, järgides puidutooni.

 2. Lase krundil täielikult kuivada, seejärel lihvi uuesti kergelt ja pühi kõik lahtised tolmuosakesed ära.

 3. Kanna esimene värvikiht peale, alustades nurkadest ja servadest sissepoole, seejärel käi pikkade liigutustega keskelt läbi.

 4. Lase sellel kuivada ja korda teise värvikihiga. Kui puidunärv on ka pärast seda nähtav, võib olla vaja kolmandat kihti.

 5. Eemalda ettevaatlikult maalriteip, kraabi klaaspinnale sattunud üleliigne värv maha ja kinnita aknakinnitused uuesti.

Kvaliteetsed puitaknad

Puitakende värvimine on oluline samm, et tagada nende pikk eluiga. Kui kaalud oma kodu jaoks uusi puitraamiga aknaid, on oluline leida kvaliteetsed tooted, mis aitavad hoida selle hooldustööd minimaalsena. 

Aeglaselt kasvavast puidust valmistatud puitaknaid iseloomustab suurem lülipuidu osakaal, mis on väga tihe puiduosa. See on vähem poorsem ja võimaldab seega paremat värvimise tulemust. Samuti peaksid otsima oksavaba puitu, nii et selliste nähtavate puuduste katmiseks on vaja vähem värvikihti.

Klar pakub suurepäraseid puitkarkassiga aknaid, mis vastavad mõlemale nimetatud punktile. Lisaks pakkume ka puitalumiinium aknaid. Alumiiniumkattega aknad pakuvad puidu eeliseid, kuid on kergemini hooldatavad. Üldiselt ei soovitata puitalumiinium aknaid värvida, sest nende vastupidav pulbervärviga kaetud viimistlus kestab ka ilma seda tegemata . Veelgi enam, puitalumiinium akende värvimine võib olla üsna keeruline, sest protsess sarnaneb autode värvimisele. Tutvu meie valikuga, et teada saada, kui palju uued aknad maksavad (lisa link) või millised on sinu võimalused akende vahetamiseks (lisa link).

FAQ

 • Millist värvi kasutada Klari puitakendele?

Puitakendel võib kasutada alküüd- (lahustipõhist) või akrüülvärvi (veepõhist), kuid ideaalis peaksid kasutama sama tüüpi värvi, mida on varem kasutatud. Sageli on eelistatud valik õlipõhine email, kuna see annab vastupidava ja kõva viimistluse.

 • Kas puitaknaid saab värvida?

Jah, loomulikult saab puitaknaid värvida. Igal juhul vajavad puitaknad pikaealisuse tagamiseks kaitsekihti nagu värv.

 • Kuidas valmistada end puitakende värvimiseks ette?

Õige ettevalmistus on puitakende eduka värvimise võti. Need sammud peaksid hõlmama akende põhjalikku puhastamist, olemasolevate lahtiste värvikildude eemaldamist, lihvimist pinna karestamiseks, aukude ja lünkade täitmist ning klaasiservade teipimist, et tulemus oleks puhas.