5% allahindluskood ootab sind | Liitu meie uudiskirjaga

Akende hooldamise juhend image

Akende hooldamise juhend

Sisukord

Arrow icon related to the table of content

Arvestades, et aknaid tavapärases kodus üsna palju, võib tunduda, et nende hooldamine on keeruline ülesanne. Kuid kui lisad oma tavapärasele puhastusrutiinile vaid mõned minutid, siis on tagatud, et saad kõikidest probleemidest kohe nende tekkimisel aru ja suurendad oma akende pikaealisust.

Alustame iga akna suurimast komponendist - klaasidest endist. Olenemata sellest, kas sul on ühe-, kahe- või isegi kolmekordse klaasiga aknad, tuleks klaasi ideaaljuhul puhastada seestpoolt kord kuus ja väljastpoolt vähemalt üks või kaks korda aastas.

 • Pihusta pinnale äädika ja vee lahust või tavalist klaasipuhastusvahendit, pühi see kuivaks kiuvaba lapi või ajalehega ja pühi seejärel kuiva lapiga, et saavutada triibuvaba läige.

 • Pane tähele, kas sinu aknaklaasidel esineb kondenseerumist, udustumist või hägusust. Ühe klaasiga akende puhul on see märk kehvast isolatsioonivõimest ja sul tasuks osta uued mitmekordse klaaspaketiga aknad. Kahe- või kolmekordse klaasiga akna puhul võib kondenseerumine tähendada, et niiskus tungib klaaside vahele, mis tähendab, et tihendid lekivad.

 • Kui akna tihendus on katki või märkad pragusid klaasidel, tasuks aken välja vahetada. Loe meie juhendit (add link), selle kohta millised aknad on väärt ostmist.

Aknatihendid ja raamid 

Järgmised kõige olulisemad valdkonnad hooldustöid tehes on tihendid ja klaaspindade raamid. Kui sul on puitaknad, võib see vajada veidi rohkem tähelepanu, kuid kõik aknatüübid saavad kasu järgmisest:

 • Puhasta aknaraamid iganädalaselt tavalise tolmuharja või kuiva rätikuga.

 • Pühi raamid, piirded, rööpad ja tihenduspinnad puhtaks mitteabrasiivse lahja pesuvahendi ja vee seguga. Vana hambahari võib olla tõhus vahend keerulistest kohtadest mustuse eemaldamiseks. Lõpuks pühi need kohad lapiga kuivaks, et eemaldada liigne niiskus.

 • Võid proovida ka aknarööpaid tolmuimejaga puhastada, eriti neid, mida sageli avatakse ja suletakse, sest seal on tõenäoliselt kogunenud rohkem mustust ja prahti. Kui aken jääb kinni, võib abiks olla sobiva määrdeaine lisamine rööbastele. 

 • Kontrolli, kas tihendid on koorumas või on vananenud, ning vajaduse korral paigalda need uuesti või vahetage välja.

 • Kontrolli, kas leiad kooruvat värvi, puidulaike ja mädanemise märke. Täida praod ja nõrgad kohad puidutäiteainega, mida kantakse peale kittimisnoa abil. Lõpetuseks kata aknaraamid uue värvi- või peitsikihiga. 

Akna detailid

Detailide jälgimine peaks olema veel üks oluline samm hooldusprogrammis. See aitab tagada, et sissepääsupunktid lukustuksid turvaliselt ning avaneksid sujuvalt ja kiiresti, kui neid peaksid hädaolukorras kasutama.

 • Pühi aknakäepidemed, lukustusmehhanismid ja kõik hinged puhastusvahendiga.

 • Lisa hingedele või lukkudele määrdeainet, et säilitada sujuv liikumine.

 • Kontrolli roostes kohti, mis võivad viidata niiskusele ja vajavad töötlemist.

 • Pingulda komponentide, eriti käepidemete, lahtised kruvid.

 • Kontrolli, kas leiad kahjustusi, mis võivad vajada väljavahetamist.

Võrgud/võred

Puhasta ka neid vähemalt kord aastas. Määrdunud aknavõrk ähmastab vaateid ja ei filtreeri õhuvoolu nii tõhusalt.

 • Eemalda võre ja alusta lahtise tolmu imemisega

 • Mustusest saad kergelt lahti kasutades käsna ja seebivett.

 • Enne kui asetad need tagasi, lase neil ära kuivada.

 • Kontrolli ekraani pinda väiksemate aukude või rebendite suhtes, mis võivad vajada parandamist või asendamist.

Kui hooldusest ei piisa

Isegi kui järgid kõiki kirjeldatud samme, tuleb tõenäoliselt aeg, mil akende vahetus on ainus võimalus. Enamik valdkonna professionaalidest nõustub, et kvaliteetsed, hästi hooldatud aknad peaksid kestma vähemalt 20 aastat.

Kontrolli kindlasti oma akende garantiipoliitikat, enamik firmasid pakub 10-aastast garantiiaega. Klarist ostes saad kaasa 12-aastase garantii alumiiniumkattega toodetele ning 7-aastase garantii puidust toodetele. See võib osutuda väga kasulikuks, kui sinu akendega peaks midagi juhtuma.

Sama oluline on kodu hooldamisel ka välisukse korras hoidmine, seega ära unusta lugeda Klari praktilist välisukse hooldusjuhendit siit.

FAQ

Mis põhjustab kahekordsete klaaside hägusust?

Kahekordsete akende hägusus või udusus on kõige tõenäolisemalt tingitud klaaspindadele kogunevast kondensioonist. Kui see on väljaspool, siis ei ole see muret tekitav, sest see on märk tõhusast isolatsioonivõimest. Kui see on sisepinnal, võib see olla tingitud kodu kõrgest õhuniiskusest, mis vajab tuulutamist. Kui see asub kahe klaasi vahel, siis viitab see katkisele tihendusele ja vajab väljavahetamist.

Kuidas takistada aknaraamide mädanemist?

Ennetav hooldus on võti puitaknaraamide mädanemise peatamiseks. Regulaarne puhastamine on oluline, et märgata niiskuse kogunemist, mis võib pikemas perspektiivis põhjustada hallitust ja lõpuks mädanemist. Kui avastad märgid varakult, on neid probleeme lihtsam lahendada.

Kuidas hooldada kahekordseid aknaid?

Kahekordsete akende kõigi komponentide regulaarne puhastamine, kontrollimine ja remont nõuab aega - alates klaasidest, tihenditest ja raamidest kuni riistvara ja võrkudeni.