Kuidas testida kahekordseid klaase image

Kuidas testida kahekordseid klaase

Sisukord

Arrow icon related to the table of content

Kui sinu kodu aknad on pärit 1980. aastast, siis pea end õnnelikuks, sest on tõenäoline, et need on kahekordsete klaasidega. Kahekordse klaasiga aknad vähendavad tavaliselt soojuskadu vähemalt poole võrra võrreldes ühe klaasiga akendega ning aitavad oluliselt kaasa mugavama ja energiatõhusamate kodude loomisele. 

Kõige lihtsam viis kindlaks teha, millist tüüpi aknad sinu majas on, on kiire visuaalne kontroll. Kahekordne klaas tähendab sõna otseses mõttes kahte klaasi, seega näed seda tüüpi konstruktsiooni, mille vahel on väike õhuvahe. Õhuvahe sisaldab tavaliselt inertset gaasi, mis ei juhi soojust, nagu argoon.

Kolmekordse klaasiga aken

Probleemide põhjused

Kahekordsete klaaside esmase rikke põhjus on seda tüüpi akende valmistamisel kasutatud tihendusmaterjalide kulumine. Kaks klaasi on tavaliselt aknaraamiga ühendatud polümeersegu abil, mis lõpuks laguneb, võimaldades õhulekke. 

Veelgi ilmsemalt võivad kahekordse klaasi purunemise põhjustada aknaklaaside kahjustused, näiteks praod, purunemised ja mõrad. 

Märgid, mis näitavad, et klaasid ei pea soojust

Siiski ei pruugi alati näha nii kergelt märke akna kahjustustest. Siin on ülevaade sellest, mida kahekordse klaasi kontrollimisel otsida:

 • Kondensatsioon

 • Tõmbetuul

 • Kõrgemad energiaarved

 • Operatiivsed raskused

 • Kõrge vanus

 • Nähtavad defektid

Kondensatsioon

See on potentsiaalse aknaprobleemi peamine sümptom, kuid seda tuleb õigesti hinnata. Kui sinu akende välisküljel tekib näiteks kondenseerumine, on see hea märk sellest, et sinu aknad toimivad korralikult ja hoiavad suurepäraselt soojust sees ja külma õhku väljas.

Kui aga märkad, et akna kahe klaasi vahele tekib udu või, mis veelgi hullem, vesi, siis on see märk, et klaasiga on probleeme. Ka hallituse tekkimine klaaside vahele on hoiatuseks.

Need vihjed näitavad, et soe, niiske õhk lekib gaasiõõnsusse ja, et see ei ole enam korralikult suletud. Aknad sisaldavad kuivatusainet, mis on mõeldud niiskuse imemiseks ja kondenseerumise vältimiseks. Kui tihend on katki, lakkab see funktsioon lõpuks töötamast.

Tuntav tõmbetuul

Kui oled tundnud tõmbetuult läbi maja, eriti akende läheduses tuulistel päevadel, on see samuti märk sellest, et sinu aknad ei toimi enam optimaalselt. 

Kõrgemad energiakulud

Seda võib olla raske kindlaks teha, eriti praegusel ajal, mil energiakulud tõusevad. Siiski võivad pidevalt kõrgemad energiaarved olla ka märk sellest, et akende kaudu läheb rohkem soojust kaduma.

Operatiivsed raskused

Kui sinu akent on üha raskem avada või sulgeda, võib see samuti olla märk seadme rikke kohta. Kui tihendusmaterjalid või klaas on hakanud lagunema, võimaldab see niiskuse sisenemist aknaklaaside vahele ja võib lõpuks põhjustada puitkarkassi väändumist või paindumist.

Kõrge vanus

Nagu eelnevalt mainitud, kui sinu kodu või selles olevad aknad on üle teatud vanuse, võib olla aeg hinnata, kas kahekordsed klaasid töötavad  optimaalselt. Kahekordse klaaspaketiga akende eeldatav eluiga on umbes 15-20 aastat, sõltuvalt akende kvaliteedist, ilmastikutingimustest ja hooldusest. Kui sa tead, et sinu aknad lähenevad sellele verstapostile, võib see olla heaks hoiatuseks võimalike probleemide kohta silmapiiril.

Nähtavad defektid

Lastly, the more obvious markers of damage to your windows, like visibly cracked seals or water leaking in, should be alarm bells for you to take corrective action. First, check that there are no blockages in drainage elements, then begin evaluating potential suppliers for replacement windows, like Klar (add link: replacing windows).

Testid, mida proovida

Mõnikord võib olla keeruline märgata peenemate aknarikete, näiteks isolatsiooni kahjustumist. Seetõttu tasub igal koduomanikul teha paar lihtsat kontrolli, et testida kahekordset klaasi.

 1. Tule test - Lihtne tiku süütamine võib anda märku tõmbetuulest. Võid kasutada ka küünalt või viirukit, ja jälgida hoolikalt, kuidas suits liigub.

 2. Kardin – Proovi riputada aknale läbipaistev, kerge kardin ja jälgi kas on näha tuulest tingitud liikumist.

 3. Näita valgust – Oota pimeduse saabumiseni, mine välja ja lase kellelgi seista sees ja valgustada akna poole taskulambiga. Kui näed, et akna ümber paistab valgus, siis on ilmselge leke.

 4. Soojuskaamera – Soojuskaamera olemasolu võib samuti aidata paljastada akende miinuseid. Kui aknapiirkonnad tunduvad kollased, oranžid, punased või valged, kui kaamera on neile väljastpoolt suunatud, siis on tegemist märkimisväärse soojuskaotusega, samas kui rohelised või sinised värvid näitavad, et kõik on hästi.

Kui need testid paljastavad probleeme sinu akendega, siis on aeg pöörduda usaldusväärse tarnija, nagu Klar, poole, et vaadata, milliseid uusi topeltklaasiga akende stiile (add link: styles of double-glazed) on saadaval.

FAQ

 • Kas kahekordse klaasiga aknaid saab kuidagi testida?

Jah, lisaks hoolikale vaatlusele on olemas mõned lihtsad testid, mida iga majaomanik võib proovida, et teha kindlaks, kas aknad toimivad optimaalselt. Hindamisel võid kasutada suitsu, kardinaid, taskulampi või soojuskaamerat.

 • Kuidas ma tean, kas mu klaaspaneel on katki?

Tasub jälgida märke, mis näitavad, et klaaspaketid on katki, näiteks klaaside vahele tekkiv kondensatsioon ja/või märgatav tuuletõmbus. Muudeks väiksemateks märkideks võivad olla suuremad energiaarved, raskused akende kasutamisel ja akende üldine vanus.

 • Kuidas ma tean, kas mu aknad on hea kvaliteediga?

Hea kvaliteediga aknal on vähemalt kaks klaasi, mis on eraldatud õhuruumiga ja täidetud isoleeriva gaasiga. Klaasi ja raami vaheline ühendus peab olema hermeetiliselt suletud, ilma lõhede või pragudeta, ning aknal peab olema madal U-kategooria (umbes 1,3-1,5 W/m2K).