5% allahindluskood ootab sind | Liitu meie uudiskirjaga

Mis on kahekordse klaasiga aknad? image

Mis on kahekordse klaasiga aknad?

Sisukord

Arrow icon related to the table of content

Tõenäoliselt oled kuulnud mõistet "2-kordse klaasiga aknad", sest see toode on olnud kasutusel juba aastakümneid, kuid sul ei pruugi veel olla põhjalikku arusaama sellest, mis need aknad on ja kuidas nad töötavad. Selleks oleme koostanud järgmise juhendi, mis sisaldab kõike, mida võiksid teada kahekordse klaasiga akende kohta.

Tõestatud tulemused

Mõiste tuntus tuleneb asjaolust, et kahekordse klaasiga aknad on hoonetes kasutusel olnud alates 1950ndatest aastatest Ameerika Ühendriikides ja 1970ndate lõpust/varajastest 1980ndatest aastatest ka mujal maailmas.  Eeliste tõttu on nende populaarsus pärast kasutuselevõttu ainult kasvanud.

1997. aastal sai kahekordse klaasiga akende kasutamine täiendava tõuke, sest neist sai tõhus vahend, et täita sel aastal allkirjastatud Kyoto protokollis sätestatud tingimused. Selles lepingus nõuti süsinikdioksiidi heitkoguste vähendamist 1990. aasta eelsele tasemele ning selle saavutamise peamine meetod on energiavajaduse vähendamine. 

Viimase mõõtmise järgi vastutavad Ühendkuningriigi kodumajapidamised 2021. aastal 38% elektritarbimisest, seega võib igasugune kodude soojustamise parandamine aidata seda arvu vähendada. 

Ehitusnõuded

Seda mõistes kohustasid Ühendkuningriigi ehitusmäärused 2002. aastal oma suuniste L osas, mis käsitleb kütuse ja energia säästmist hoonetes, kasutama vähemalt C-klassi klassifikatsiooniga kahekordse klaasiga aknaid. 

Ainsad erandid sellest nõudest, millest tuleb teadlik olla, on järgmised:

 • Määratletud "ajaloolised" hooned - peavad tegema vaid "parima, mida nad suudavad".

 • Konservatooriumid - kui need on kütmata või ustega eraldatud.

 • Katkised mitteavatavad aknad - kui ei asendata tervet akent, võib aknad asendada "samasuguste" akendega.

Pilk kardina taha

Et mõista, kuidas kahekordsete klaasidega aknad võivad kodu energiatõhusamaks muuta, vaatame nende sisemust.

2-fönster

Nagu nimigi ütleb, on kahekordne aken valmistatud kahest klaasist, mis on suletud raami sisse, jättes vahele õhuruumi. See õhuruum on täidetud inertgaasiga, nagu argoon, krüptoon või ksenoon, mis loob isolatsioonikihi kahe erineva temperatuuritsooni vahel sees ja väljas. 

Vahekaitsekile on tavaliselt valmistatud kas polümeerist või metallist ja see on täidetud kuivatusainega, mis aitab õhust niiskust välja tõmmata, vältides selle kinnijäämist klaasplaatide vahele.

"Kahepoolse konstruktsiooni" eelised

Selline võileivakonstruktsioon takistab soojusülekannet palju paremini kui üks klaasplaat. Välisest aknaklaasist liigub külm õhk gaasikihti, kus selle juhitavus aeglustub ning edasi see väga ei jõua. Samamoodi takistatakse sisemisele klaasplaadile põrkuvat sooja õhu liikumist välisele klaasplaadile, kui selle soojusjuhtivus gaasikihis väheneb. Nii töötavad mõlemad klaasid üksteise kasuks.

Raami, klaasi ja gaasi täpne kombinatsioon kahekordse klaasiga aknas mõjutabb selle üldist toimivust.

 • Aknaraamide materjal - puit on väga hästi isoleeriv, alumiinium aga vähem.

 • Klaasi paksus - erineva klaaspaksusega klaaside kasutamine kahes klaasis vähendab heli ülekandumist.

 • Klaasi kattekihid - madala emissiooniga kattekihid aitavad rohkem soojust tagasi peegeldada.

 • Klaasidevaheline vahe - 6-12 mm on piisavalt kitsas, et vähendada õhuringlust.

 • Klaaside vaheliist - nimetatakse "sooja servaks".

 • Gaasi tüüp - argoonil on väga madal elektrijuhtivus ja 34% väiksem soojusülekande kiirus.

Tänapäeval on turul ka kolmekordse klaasiga aknad, millel on kolm klaasi ja parem funktsionaalsus mõnes valdkonnas. Kui mõtled, kas kolmekordse klaasi kasutamine tasub ära, vaadake meie artiklit siin (link lisada).

Kõige selle mõtestamine

Kuidas hinnata kahekordse klaaspaketiga aknaid, kui mängus on nii palju muutujaid? Õnneks ei pea olema ehitusekspert, et teha õige valik kõrgekvaliteediliste selliste akende osas. 

Enamik aknatootjaid on oma tooted energiatõhususe osas sertifitseerinud,mis põhineb kogu akna läbitud soojuse, päikesevalguse ja õhu kogusel.

Arvutatakse päikeseenergia positiivne panus, millest lahutatakse soojuskadu ja õhulekke negatiivsed tegurid, et saada hinne, mis ulatub madalaimast E-st kõrgeimani A++. Iga reiting 0 või kõrgem loetakse energiasäästlikuks ja sellele antakse tähistus A-st A++-ni.

 

Teine levinud mõõtühik kahekordsete akende soojapidavuse kohta on tuntud kui U-väärtus, mille puhul kehtib pöördvõrdlus.

U-väärtus

Ju lägre U-värde -> Ju bättre är fönstret på att behålla värmen

U-tegur on soojuskao mõõtmine vattides kelvini ruutmeetri kohta (W/m2K) ja mõned võrdlusandmed on järgmised:

KlaasU-väärtus
Ühekordne klaas5.6 W/m2K
Kahekordne klaas (õhk on vahel)2.8 W/m2K
Kahekordne klaas (argoon on vahel)2.6 W/m2K
Kahekordne madala läbilaskevõimega klaas (õhk on vahel)1.8 W/m2K
Kahekordne madala läbilaskevõimega klaas (argoon on vahel)1.3 W/m2K

Miks see minu jaoks kasulik on?

Loodetavasti on nüüdseks selge, et kõik kahekordse klaaspaketiga aknad on selleks, et vähendada kõige tõhusamalt sinu kodu soojuskaotust. Ja kuigi see on märkimisväärne eelis, mida märkad ilmselt üsna, on palju täiendavaid põhjusi, miks valida just kahekordse klaasiga aknad. Vaata meie valikut siit.

 • Väiksem süsiniku jalajälg

 • Energiakulude kokkuhoid

 • Parem heliisolatsioon

 • Parem kodu turvalisus

 • Vähem kondensatsiooni

 • Suurendad kinnisvara väärtust

FAQ

 • Mis on akende kahekordne klaasimine?

Akende topeltklaasimine tähendab, et nende ehitamisel kasutatakse kahte klaasi, mis on eraldatud õhuvahega, mis loob täiendava soojusisolatsioonikihi. Teise klaasi lisamine tähendab, et teine klaasikiht lisatakse sinu olemasolevate akende sisse ja seda ei peeta sama tõhusaks kui kahekordset klaasi.

 • Kuidas saab kindlaks teha, kas aknad on kahekordsete klaasidega?

Kiire visuaalne kontroll aitab kindlaks teha, kas aknad on kahekordsete klaasidega. Peaksid märkama kahte klaasi, mille vahel on väike õhuvahe. Õhuvahe sisaldab tavaliselt teatud tüüpi inertset gaasi, mis ei juhi soojust, nagu argoon, mis aitab kodu isoleerida.

 • Millised on kahekordsete klaaside puudused?

Kahekordse klaasi puhul ei ole palju puudusi. Mõned võivad pidada uute akende paigaldamise kulusid puuduseks, kuid tavaliselt kaalub saavutatud kulude kokkuhoid pikemas perspektiivis üles algse investeeringu. Mõnikord võib topeltklaasiga akende parem isolatsioon põhjustada kondenseerumist ilma piisava ventilatsioonita, kuid ka seda saab parandada.