5% allahindluskood ootab sind | Liitu meie uudiskirjaga

Kolmekordse klaaspaketi eelised image

Kolmekordse klaaspaketi eelised

Sisukord

Arrow icon related to the table of content

Kui soovid oma kodu aknaid uuendada, võib olla üsna ilmselge valik osta ühekordse klaasi asemel kahekordse klaasiga aknad, sest selle isolatsiooni eelised on hästi dokumenteeritud. 

Tõestatud eelised, nagu suurem energiatõhusus, suurem ohutus ja turvalisus, parem heliisolatsioon ja väiksem kondenseerumine, näitavad, et kaks klaasi on kindlasti parem kui üks. Kuid kas need eelised kehtivad ka siis, kui võrrelda kolmekordset ja kahekordset klaasi?

Võrdleme neid kahte valikut ja üritame leida faktipõhise vastuse sellele küsimusele.

Energiatõhusus

Energiatõhususe puhul on vastus üheselt jah. Tänu oma ainulaadsele konstruktsioonile, mis sisaldab täiendavat kolmandat klaasi, pakub kolmekordne aken kindlasti suuremat isolatsioonivõimet kui kahekordne aken.

Energiatõhusust mõõdetakse U-väärtusega, mis näitab soojuskadu vattides ruutmeetri kohta (W/m2K). Mida madalam on U-väärtus, seda tõhusam on akna soojapidavus.

AknadU-väärtus
Vanaaegsed kahekordse klaasiga aknad3.0 W/m2K
Kaasaegsed kahekordse klaasiga Klari aknad1.3-1.5 W/m2K
Kolmekordse klaasiga Klari aknad0.8 W/m2K

Need numbrid kajastavad otseselt järgmist hinnangut, mille on andnud Local Architects Direct:

"Kolmekordse klaasi kasutamine võib vähendada soojuskadu 35% võrreldes kahekordse klaasi kasutamisega. Akende all ei pruugi enam olla vaja radiaatoreid ja küttesüsteemi tippkoormus väheneb."

Suuremat energiatõhusust saab tunda ka soojematel suvekuudel, kui kolmekordse klaasi kasutamine vähendab sarnaselt päikesesoojuse hulka tänu millele on su kodu temperatuur stabiilsem.

Nende akende kaasnevad mitmed muudki eelised, sealhulgas:

  • Igakuine kulude kokkuhoid energiaarvetelt

  • Ühtlasem kodu temperatuur

  • Väiksem süsinikujalajälg

Kodu ohutus ja turvalisus

Samamoodi võib täiendava klaasi lisamine aidata parandada kodu turvalisust ja julgeolekut, luues lihtsalt veel ühe takistuse. Kui tegemist on sissemurdmistega, võib täiendav lisakiht panna sissetungija kahtlema oma otuses.

Kolmekordse klaasiga aknad on ka vastupidavamad karmidele ilmastikutingimustele ja tugevale tuulele. Tänu sellele paigaldatakse neid nüüd orkaaniohtlikes piirkondades asuvatele majadele täiendavaturvameetmena.

Heli isolatsioon

Mis puudutab müra isolatsiooni kodus, siis on kolmekordse klaasi eelised vähem selged. Loogiliselt võiks arvata, et lisa klaasplaat koos täiendava õhuruumiga raskendab heli läbipääsu väljastpoolt sisse. 

Kuid mõnel juhul võib keskmine klaas aidata kaasa helilainete suuremale vibratsioonile ja seega suuremale heli ülekandumisele. Akna heliisolatsiooni võimet mõjutavad rohkem klaaspindade paksus, klaaside vaheline ruum ning see, kas on valitud spetsiaalne akustiline klaas.

Kondensatsioon

Veemolekulid kogunevad külmema pinnaga kokku puutudes. Nii tekivad kastepiisad ehk kondensatsioon.  See võib tekkida ühekordsete akende siseküljele, kui soojem, niiske sisemine õhk puutub kokku jahutatud aknapinnaga.

Kahe- ja kolmekordse klaasiga aknad on selle nähtuse vastu heaks kaitseks, sest mitme klaasi parem isolatsioon ei lase akna sisepinnal olla piisavalt külm, et sees saaks tekkida kondensatsioon.

Mitme klaasiga akende konstruktsioon sisaldab tavaliselt ka kuivatusainet, mis asub klaaside vahelistes tühimikes. See tõmbab õhukambrite liigse niiskuse endasse ja välistab kokkupuutel tekkiva kondenseerumise.

Pidev kondenseerumine akende sisemuses põhjustab kahjulikku hallitust ja lõpuks ka puitraamide mädanemist. Sinu huvides on tark valida aknad, mis võitlevad selle protsessi vastu kõige tõhusamalt.

Kokkuvõte

Energiatõhususe, kodu turvalisuse ja kondensatsioonivastase võitluse osas on kolmekordse klaasi eelised sama muljetavaldavad kui kahekordse klaasi puhul. 

Kolmekordse klaasi suurim eelis kahekordse klaasi ees on selle parem energiatõhusus. See on koht, kus tunned kõige suuremat arengut ja mis tõenäoliselt tähendab ka kinnisvara väärtuse tõusu. Iga hästi soojustatud kodu, mis suudab pakkuda madalamaid energiaarveid, on turul kindlasti tahetud, eriti praegusel ajal, mil energiakulud on tõusnud.

FAQ

Kas tasub soetada kolmekordse klaasiga tooteid?

Selle küsimuse põhjalikuks hindamiseks loe kindlasti Klari artiklit "Kas kolmekordsed klaasid on oma hinda väärt?"

Kui suur vahe on kolmekordsetel ja kahekordsetel klaasidel?

Kolmekordsed klaasid võivad olla talvel 35% effektiivsemad võrreldes kahekordsete klaasidega ning vähendada päikesekiirguse soojuskoormust suvekuudel 20% võrra. Juhul kui ruum on soojendatud 21 kraadini, on kolmekordse klaasiga akna sisepind 18 kraadi ning kahekordsel aknal on see 16 kraadi.

Mis on kolmekordsete akende puudused?

Kolmekordse klaasi puudused on suuremad kulud, raskem toode ja väiksem päikese läbilaskevõime. Neid puuduseid saab siiski tasakaalustada erinevate klaasitüüpide ja katetega.

Kas Eestis elades tasub hankida endale kolmekordse klaasiga aknad? 

Algselt kasutati neid äärmiselt külma kliimaga piirkondades, nagu Rootsi ja ülejäänud Skandinaavia, kuid nüüd on kolmekordsed klaasid hakanud jõudma ka teistesse riikidesse. Kuigi Eestis on tavaliselt aastaringselt leebem kliima ja kahekordsed klaasid on ilmselt piisavad, võivad kolmekordsed klaasid pakkuda koduomanikule siiski teatavaid käegakatsutavaid eeliseid.